Utylizacja zużytych opon

Każdy użytkownik samochodu w pewnym momencie staje przed koniecznością wymiany opon. Część z nas spędza całe godziny nad wyborem odpowiednich opon, inni udają się do zaprzyjaźnionego serwisu po pomoc w wyborze i zakupie, jeszcze inni po prostu kupują opony i na nich jeżdżą. Część osób, głównie tych dbających o środowisko naturalne, zastanawia się co zrobić ze starymi oponami.

W dzisiejszych czasach, gdzie coraz więcej się mówi o ochronie naszej planety, problem pozbycia się starych opon jest dość istotny. Projektując oponę, producenci starają się, aby była jak najbardziej trwała, odporna na warunki atmosferyczne, powoduje to, że gdy już zużyje się jej bieżnik jej dalszy rozkład jest bardzo trudny i czasochłonny. Z tego powodu nie można opon wyrzucić po prostu na śmietnik, nie mówiąc już o porzuceniu starego ogumienia w lesie czy w rzece. Pomijając powody czysto ekologiczne, jest to też zabronione odpowiednimi przepisami, których łamanie grozi prawnymi konsekwencjami.

Mając świadomość jak trudna jest utylizacja zużytych opon i jak ważne jest odpowiednie zagospodarowanie ich po zużyciu wybierając miejsce zakupu, serwisu naszego ogumienia warto zwrócić uwagę, czy przedsiębiorca z usług, którego będziemy korzystać, odbierze od nas bezpłatnie stare opony i zadba o ich utylizację.

Zużyte opony pozostawione w naszej firmie są przekazywane specjalistycznej firmie zajmującej się wyłącznie utylizacja zużytych opon. Tym sposobem zużyte opony trafiają do cementowni. Ich wykorzystanie jako materiał opałowy jest możliwe dzięki zastosowaniu specjalistycznych pieców. Jest to rozwiązanie znacznie korzystniejsze dla środowiska naturalnego niż palenie opon na wysypiskach lub porzucanie ich w przydrożnych rowach albo zaroślach.

Innym sposobem na wykorzystanie zużytych opon jest użycie granulatów pochodzących ze zużytych opon jako domieszki do asfaltu lub do mieszanek gumowych wchodzących w skład nowych opon.

Każdy z tych sposobów znacznie lepiej służy człowiekowi i środowisku naturalnemu.

Pozostawienie zużytych opon w serwisie, który dba o profesjonalną utylizację, jest twoim wkładem w ochronę środowiska.

 

 autor: Grzegorz Mistarz – specjalista ds sprzedaży – Harp Kraków

Recommended Posts