Zabezpieczenie lakieru

Zbliża się lato i chociaż pogoda na to nie do końca wskazuje, to już możemy zacząć się zastanawiać jak przygotować lakier naszego samochodu na kolejny sezon. Pojawiają się pytania: Jak myć? Jak często ? Czy stosować wosk? Jeżeli tak to jaki? Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć w dalszej części artykułu.

Generalnie powinno się unikać myjni automatycznych, które niszczą i rysują lakier. Samochód traci blask i staje się matowy. Ale co mają zrobić ludzie, którzy nie mają czasu na oddawanie samochodu do myjni ręcznej z taką częstotliwością jak korzystają z myjni automatycznej.

Tutaj z pomocą przychodzą środki służące do zabezpieczenia lakieru takie jak woski naturalne, a także cieszące się coraz większą popularnością powłoki kwarcowe. Dzięki zastosowaniu takiej warstwy ochronnej nie tylko wydłużamy czas przez jaki samochód pozostaje czysty, lecz również skracamy czas kolejnego mycia, ponieważ brud nie przywiera do lakieru.

Pierwsze efekty widać zaraz po nałożeniu. Kolor samochodu staje się bardziej wyrazisty, głęboki, szczególnie na ciemnych lakierach sprawia wrażenie jakby mokrego. Kolejna różnica pojawia się przy pierwszym kontakcie z wodą. Woda na lakierze tworzy kropelki (tzw. kropelkowanie) i spływa z karoserii nie pozostawiając śladów po wyschnięciu.

Warstwa dobrze położonego, wysokiej klasy wosku potrafi wytrzymać na samochodzie nawet kilka miesięcy. Po tym okresie, całą operację należy powtórzyć.

Dla bardziej wymagających klientów, a także przy nowych samochodach polecamy powłoki kwarcowe. Taka powłoka wytrzymuje na samochodzie nawet kilka lat i jest odporna na czynniki zewnętrzne. Nie usuną jej nawet silne detergenty. Należy jednak pamiętać, że przy nakładaniu powłok długotrwałych przy samochodach używanych wskazana jest korekta lakieru. Czynność ta ma na celu usunięcie rys, zmatowień, a także wygładzenie lakieru. Tak przygotowana powierzchnia jest gotowa na aplikację wybranej powłoki.

Tak więc w zależności od naszych preferencji i budżetu jest wiele możliwości zabezpieczeń lakieru, ale niezależnie od tego na jakie się zdecydujemy i czy w ogóle zdecydujemy, musimy pamiętać o jednej zasadzie, że ładny samochód, to czysty samochód i żadne zabezpieczenie samo nie umyje naszego samochodu.

 

autor: Michał Kalarus – specjalista ds. sprzedaży – Harp Kraków

Recommended Posts