prostowanie felg

Szybkimi krokami zbliża się otwarcie sezonu na wymianę opon. Tym razem zakładamy ogumienie letnie. Przy każdej takiej wymianie szczególną uwagę należy zwrócić na stan felg, które mamy na swoim samochodzie. Należy przede wszystkim sprawdzić, czy felgi są proste i odpowiednio przygotowane do sezonu. W przypadku felgi krzywej możemy odczuwać dyskomfort przy prowadzeniu samochodu (drgania na kierownicy), co na dłuższą metę, a szczególnie na dłuższych trasach wywołuje potworną irytację, a w dalszej kolejności może powodować szybsze i nierównomierne zużycie się opony, a w skrajnych przypadkach może powodować uszkodzenie zawieszenie.

W naszym serwisie każda felga jest dokładnie sprawdzana przed wyważaniem koła pod kątem jej ewentualnego uszkodzenia, czy skrzywienia

Często spotykamy się z pytaniami jak to się stało, że skrzywiłem felgę, przecież jeżdżę ostrożnie?? Otóż bardzo łatwo. Na naszych ulicach jest wystarczająco dużo dziur żeby łatwo swoją felgę uszkodzić.

Podobnie rzecz się ma z wyjazdem na wysokie krawężniki. Naprawdę wystarczy niewielka prędkość żeby doszło do uszkodzenia.

Stan uszkodzenia oceniamy na miejscu i proponujemy dalsze rozwiązanie problemu, a po akceptacji ze strony klienta zajmujemy się ewentualną naprawą.

Zajmujemy się prostowaniem felg zarówno aluminiowych jak i stalowych do średnicy felgi 24 cali. Obecnie posiadamy dwie maszyny do prostowania i usługę przeważnie wykonujemy w ten sam dzień po ewentualnym umówieniu terminu.

Felga po wcześniejszym ściągnięciu opony z obręczy jest zakładana na specjalistyczną maszynę na krążek o odpowiedniej wielkości (takiej jak piasta na konkretnym samochodzie) żeby była dobrze wycentrowana, a także przykręcana na odpowiednią ilość śrub, a także odpowiednimi nakrętkami zgodnymi z otworami w feldze.

Dla lepszego efektu i większej plastyczności felga zostaje wcześniej podgrzana, co zdecydowanie ułatwia proces prostowania i ogranicza do minimum możliwość pęknięcia materiału. Ewentualne pęknięcia felgi mogą zostać pospawane, a następnie obrobione na tokarce, ale w tym przypadku jest to proces trwający kilka dni. Czas prostowania felgi jest różny, zależny od stopnia skrzywienia, a także materiału z jakiego felga jest wykonana.

Po wyprostowaniu felga po przeczyszczeniu i ewentualnym zalakierowaniu powierzchni gdzie była naprawiana jest gotowa do montażu opony i wyważania. Zalecane jest wyważenie koła z testem drogowym na maszynie Hunter po naprawie felgi, aby odpowiednio poskładać z oponą i wykluczyć wszelkie możliwe bicia koła.

Oprócz naprawy felg pod względem skrzywienia zajmujemy się również polerowaniem rantów, czy poprawkami lakierniczymi na feldze. Takie naprawy możemy wykonać po wcześniejszych oględzinach felgi i wycenieniu naprawy oraz ustaleniu terminu.

Wielu klientów poza standardowym prostowaniem felg, czy poprawek lakierniczych decyduje się na gruntowną ich regenerację. 

autor: Sebastian Panek – Kierownik serwisu Harp Kraków

Recommended Posts