Opony 4x4

Obecnie coraz popularniejsze są samochody typu SUV. Wśród samochodów tego typu pojawiają się zarówno samochody terenowe jak i całkowicie miejskie z napędem na jedną oś. Podczas zmiany opon zazwyczaj pojawia się problem jakie wybrać do tego typu samochodu. Część użytkowników i sprzedawców opon z automatu zakłada, że należy założyć opony przeznaczone do samochodu 4×4.

W tym miejscu należy się zastanowić nie tyle jaki napęd posiada dany samochód, ale w jaki sposób będzie użytkowany. Jeśli użytkownik używa samochodu z napędem na cztery koła tylko i wyłącznie na utwardzony drogach, to pod każdym względem lepszym wyborem będą opony przeznaczone do samochodów osobowych (o ile spełniają wymagania co do indeksu nośności), opony terenowe, czy też 4×4 w większości przypadków będą oferowały gorsze właściwości jezdne na suchym i mokrym asfalcie oraz większą głośność, ale pozwolą zjechać z utwardzonej drogi.

Mając powyższe na uwadze można przyjąć, że montaż opony 4×4 do jeżdżącego po asfalcie Subaru Forester, czy też Nissan Qashqai nie będzie optymalny wyborem.

Czasami zdarza się sytuacja, że w rozmiarze i indeksie przewidzianym do danego samochodu występują tylko i wyłącznie opony oznaczone jako SUV czy też 4×4. Większość renomowanych producentów opon oferuje kilka modeli w danym rozmiarze, co pozwala na dobór odpowiedniego bieżnika do specyfiki użytkowania konkretnego samochodu przez użytkownika.

Warto także nadmienić, że różni producenci różnie oznaczają swoje opony, zdarza się, że opona oznaczona 4×4 różni się tylko i wyłącznie rozmiarem i indeksem nośności. Często już po samym wyglądzie bieżnika możemy przewidzieć w jakich warunkach dana opona sprawdzi się najlepiej.

Troszkę inaczej wygląda sytuacja w przypadku aut używanych okazyjnie w trudniejszych warunkach niż drogi asfaltowe, leśne dukty, szutrowe drogi. Warto wtedy wybrać model opony, który da sobie radę w takich warunkach pamiętając, że podczas jazdy asfaltowymi trasami, zwłaszcza z większą prędkością, opona będzie miała gorsze parametry niż taka przeznaczona tylko i wyłącznie na asfalt.

Przy okazji omawiania opon do samochodów 4×4 warto wspomnieć o dość częstym oznaczeniu all weather lub M+S, które występuje na tego typu ogumieniu. Oznaczenia takie mówią nam, że dana opona może być teoretycznie używana także w warunkach zimowych. Oznaczenia takie wywodzą się głównie ze Stanów Zjednoczonych, gdzie sezonowa wymiana opon jest o wiele mniej popularna niż w Europie. W praktyce opony tego typu należy traktować jako letnie z możliwością awaryjnego użycia w warunkach zimowych. Jeśli tylko mamy taką możliwość w naszych warunkach klimatycznych zdecydowanie lepszą możliwością, zarówno ze względu na bezpieczeństwo jazdy jak i ekonomię, jest posiadanie opon typowo letnich i typowo zimowych.

Warto skorzystać z porady doświadczonego sprzedawcy, który dobierze oponę odpowiednią do sposobu użytkowania samochodu, a nie tylko na podstawie rozmiaru i wyglądu samochodu. Oczywiście zapraszamy do nas. Harp Kraków 

 

 

autor: Radosław Sacha – specjalista ds. sprzedaży – Harp Kraków

Recommended Posts