zakup opony

Opony to najważniejszy element decydujący o poziomie bezpieczeństwa samochodu. Nie każdy kierowca jest świadom tego, że to właśnie na oponach spoczywa cały ciężar prowadzenia samochodu. Opony to jedyny element łączący samochód z podłożem, czyli jezdnią. Praca silnika, najsprawniejsze hamulce, zaawansowane systemy antypoślizgowe są na łasce poziomu przyczepności opony do podłoża.

Każdy ruch kierownicy, akcja na pedał gazu lub hamulca jest przekładana na opony. Jeśli te mają prawidłowy bieżnik, optymalne ciśnienie w kole, każda akcja kończy się powodzeniem. Jednym słowem samochód słucha swojego kierowcy. Jeśli natomiast opony są zużyte, ciśnienie w kole jest zbyt niskie lub za wysokie, prowadzący pojazd musi dostosować technikę jazdy do stanu technicznego opon. To bardzo trudne i bardzo niebezpieczne. Warto pomyśleć o tym przy okazji sezonowej wymiany opon.

Sprawdzenie stanu technicznego opon w trakcie wizyty w serwisie pozwoli na dokładną diagnostykę dającą dobrą wiedzę o stanie technicznym opon, na których będziemy podróżować. Jeśli okaże się, że potrzebna będzie wymiana zużytych opon na nowe, warto przy wyborze nowych opon wziąć pod uwagę kilka istotnych wskazówek. O tym, jakie są najważniejsze przyczyny zmuszające właściciela pojazdu do zakupu nowych opon pisaliśmy już w artykule Najważniejsze przyczyny zmuszające kierowcę do zakupu nowej opony.

Proszę pamiętać o tym, że ekonomiczny wybór nie zawsze jest tożsamy z wyborem najtańszej możliwej wersji.

Oczywiście nowe opony muszą mieć rozmiar odpowiedni dla danego pojazdu. Tym jednak kierowca nie musi sobie zawracać głowy, ponieważ każdy sprzedawca opon zadba o to, by dobrać prawidłowy rozmiar.

Często jednak kusi kierowców myśl, by wybrać oponę o niższym indeksie prędkości, niż ten zalecany przez producenta. To prawda, że im wyższy indeks prędkości, tym wyższa cena opony. Warto wiedzieć, że ocena prędkości przekłada się na zdolność opony do rozpraszania ciepła lub z drugiej strony zdolność do zapobiegania gromadzeniu się ciepła.

To, że wysoka temperatura jest wrogiem opony wyczuwa się nawet intuicyjnie. Opona przegrzewana zużywa się znacznie szybciej i znacznie łatwiej ulega odkształceniu, a to oznacza nie tylko spadek poziomu bezpieczeństwa, ale też znaczne skrócenie żywotności opony, a więc przedwczesny dodatkowy wydatek na nowe opony. Zastosowanie właściwego indeksu prędkości jest ważne zwłaszcza dla kierowców podróżujących na długich trasach.

Ciekawym trendem ostatnich sezonów jest zakładanie większego koła niż jest przewidziane dla danego pojazdu. Chodzi głównie o poprawę wyglądu samochodu. Aby to zrobić trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów. Po pierwsze wybrany rozmiar opon musi być zatwierdzony dla danej marki i modelu samochodu. Nowy zestaw nie powinien być większy niż 3% oryginalnej średnicy opony. Należy również przeliczyć prawidłowo nowe ciśnienie potrzebne do nowego rozmiaru koła. Warto informację o nowej wartości ciśnienia zapisać i wkleić w samochodzie tak, by inni użytkownicy auta byli świadomi jakie jest obecnie prawidłowe ciśnienie w kołach.

Zmieniając rozmiar opony trzeba mieć na uwadze kilka ważnych czynników. Proszę pamiętać, że producent wyznaczając zalecany rozmiar opony bierze pod uwagę wielkość auta, wagę, nośność, zdolności off-road. Zmiana rozmiaru opon może mieć wobec tego wpływ na prowadzenie się samochodu, odczyty prędkościomierza, a nawet na zużycie paliwa.

Gdy już zostaniesz właścicielem nowiutkich opon, zapoznaj się z kilkoma uwagami (Jak przedłużyć żywotność opon)na temat ich prawidłowego użytkowania. Warto bowiem zadbać o swój nowy nabytek. Po pierwsze dlatego, by przedłużyć żywotność opon a po drugie i chyba ważniejsze dlatego, by podróżować komfortowo i bezpiecznie. 

Recommended Posts