Większa żywotność opon

W zasadzie jedynym momentem, w którym zadajemy sobie pytanie jak przedłużyć żywotność opon, jest czas zakupu nowych opon. I to jest właściwy czas, by zdecydować się na kilka działań, które w przyszłości zaowocują większym bezpieczeństwem, poprawą komfortu podróżowania oraz odsuną moment zakupu nowego kompletu opon o kilkaset przejechanych kilometrów.

Zanim jednak zaczniemy rozmowę o żywotności nowych opon dopełnijmy obowiązków związanych z utylizacją starych. Wszystko co trzeba na ten temat wiedzieć przeczytasz w artykule: „Utylizacja zużytych opon

Wracajmy do tematu, czyli do pytania o żywotność opon.

Zakup opony wiąże się z jej montażem na obręczy. I to jest pierwszy ważny moment dla nowych opon. Kluczowe jest sprawdzenie stanu opony i odpowiedź na pytanie o jej wady fabryczne. Doświadczony serwisant zadba z pewnością o prawidłowe sprawdzenie tego aspektu.

Kolejna sprawa to poprawne wyważenie koła, zwłaszcza jeśli nowe opony są montowane na używanych obręczach. Stan felg będzie miał ogromny wpływ na stopień zużywania się opony. Jeśli są jakiekolwiek nieprawidłowości i nie udaje się poprawnie wyważyć koła lepiej zrezygnować z montażu nowej opony do momentu wyprostowania obręczy.

Kolejną sprawą jest ustalenie z serwisantem planu przekładek opon w trakcie eksploatacji.

Jest to ważne zwłaszcza dla kierowców podróżujących na długich trasach. O co dokładnie chodzi?  Otóż w trakcie eksploatacji opony ulegają stopniowemu zużyciu w dość charakterystyczny sposób. Przekładanie co jakiś czas opon i montowanie ich na innych pozycjach na samochodzie sprawia, że wszystkie opony zużywają się równomiernie. Obecnie istnieje kilka typów opon, więc temat ten warto omówić na konkretnym przykładzie ze swoim serwisantem.

Żywotność opon zależy również od właściwego ciśnienia w kołach. Jazda na zaniżonym lub zawyżonym ciśnieniu niszczy opony do tego stopnia, że w wielu przypadkach konieczna jest wymiana opon na nowe. Niewłaściwe ciśnienie w kołach bywa również niebezpieczne np. zbyt niskie ciśnienie utrudnia pokonywanie zakrętów, zbyt wysokie ciśnienie utrudnia sterowanie samochodem. Dlatego jednym z najważniejszych zadań kierowcy w temacie dbania o prawidłową żywotność opon jest częsta kontrola ciśnienia. Można sobie ułatwić to zadanie stosując do pompowania kół azot zamiast powietrza.

Kolejną ważną sprawą związaną z żywotnością opony jest jej konserwacja w trakcie eksploatacji oraz w czasie składowania. Bieżnik i boki opony zużywają się szybciej, gdy są wystawione na działanie wysokich temperatur oraz czynników chemicznych. Warto unikać parkowania samochodu na pełnym słońcu i na rozgrzanym asfalcie. Równie ważne jest zwracanie uwagi na jakość chemii używanej w myjni samochodowej, w której myjemy swoje auto.

Mieszanka gumowa opony zimowej gorzej znosi wysokie temperatury i dlatego nie warto jej montować w lecie i odwrotnie opona letnia będzie pękała w niskich temperaturach, przez co zużyje się znacznie szybciej, jeśli będzie używana w zimie.

W Polsce standardem jest sezonowa wymiana opon, a obecnie często wymienia się całe koła. Warto zwrócić uwagę w jakich warunkach przechowywane są opony. Lepiej jest przechowywać oponę zamontowaną na feldze, warto również zadbać o prawidłową konserwację czystej opony.

 Kraków serwis ogumienia Harp styczeń 2017

Recommended Posts